Počet případů, kdy rodič po rozchodu nebo rozvodu, přestane posílat peníze na dítě, se rok od roku zvyšuje. V České republice žije zhruba půl milionu dětí, které jsou z neúplných rodin a na třetinu z nich neplatí jeden z rodičů povinné alimenty. V drtivé většině na své děti neplatí otcové a matky samoživitelky se tak často dostávají do špatné životní situace a mnoho z nich se ocitá až na hranici chudoby. Zásadní problém je to, že rodič samoživitel skoro v polovině případů tento problém neřeší. Důvodů pro takové jednání může být víc, například samoživitel neví jak alimenty vymáhat anebo je problém v penězích, které by musel zaplatit za advokáta.
Co dělat v případě, kdy vám dlouhodobě nebudou chodit alimenty? Pokud taková situace nastane, je nelepší zajít na nejbližší úřad, kde funguje sociální odbor anebo tento fakt oznámit na Policii ČR. Nejčastěji dojde k vymáhání exekutorem. Pokud bude dluh na výživném vysoký, může soud nařídit zaplacení a může za tento přestupek uložit i trest v podobě podmínky nebo ve složitějších případech i odnětí svobody.
Další, možná pohodlnější variantou, jak získat výživné na které máte nárok, je zkusit se obrátit na společnosti, které se snaží pomoci zdarma, jelikož všechny náklady na vymáhání platí dlužník výživného. Obrátit se můžete třeba na Alimentydetem.cz nebo Vasevyzivne.cz - tento projekt je provozován neziskovou společností ve spolupráci s MPSV ČR a za podpory Evropského sociálního fondu.
Postup je jednoduchý, stačí kontaktovat společnost s žádostí o pomoc, obratem vám budou zaslány podrobnější informace s dalším postupem. Pokud budete mí zájem celou situaci řešit, ujme se vašeho případu advokát, který vyzve dlužníka, aby alimenty dobrovolně uhradil. Někdy i toto stačí, aby se dlužník zalekl a zaplatil. Pokud se situace nezmění, obrátí se advokát na exekutorský úřad, který má pravomoc vymáhat dluh srážkami ze mzdy, obstavením účtu nebo jinými prostředky, dle zákona.
Trendem doby je založit rodinu i bez svatby. To ovšem na situace nic nemění. Po narození dítěte je povinností obou rodičů, se o potomka starat a přispívat na jeho potřeby stejnou měrou. Mylně se tak někdo může domnívat, že pokud se s partnerem rozejde, nemá ze zákona na výživné nárok. Pokud jeden z partnerů přestane žít ve společné domácnosti, má vyživovací povinnost a musí na dítě platit i nadále. Pokud by se tak nestalo, může se druhý z partnerů obrátit na soud a domáhat se výživného. Soud by měl určit výši alimentů.
Upozornění: Tento web může obsahovat neaktuální informace, na aktualizaci pracujeme
Informační web o půjčkách na mateřské. Neposkytujeme půjčky ani úvěry.